Munkácsy Mihály kora festészetének rocksztárja volt.
26 évesen Európa művészeti életének kulcsszereplője lett, celebként rajongtak érte Európában és az Egyesült Államokban. Uralkodók, politikusok és a leggazdagabb polgárok akartak portrét festetni vele, festményeit pedig csillagászati áron vásárolták.
Ki is volt Munkácsy Mihály? Hogyan lett árva asztalosinasból minden idők életében legjobban fizetett festője? Hogyan is szól a festőfejedelem sikersztorija?
A gyulai Almásy-kastély időszaki kiállítása ezt mutatja meg.
Bár festőként már korábban is Munkácsy néven dolgozott, 24 évesen kérvényezte felvett neve törvényesítését. A Lieb Mihály Leó néven született művész hétévesen vesztette el mindkét szülőjét. Nagybátyjához került Békéscsabára, aki 11 éves korában asztalosinasnak adta.
Hogyan lehetséges, hogy két évtizeden belül milliárdokat kereső festőművésszé vált?
Egy festőre szegény, olykor éhező művészként gondolunk. Munkácsy Mihály azonban mai értéken milliárdokat kapott egy-egy képéért.
Az 1865-ben készült Búsuló betyár mai árfolyamon még csak valamivel több mint egymillió forintot hozott neki. 22 évvel később, a Golgota című festménye több mint 2,5 milliárd forintnyi összegért kelt el.
Búsuló betyár (1865)
16,5 hónap napszám akkori értéken
mai áron: 1 154 600 Ft
Éjjeli csavargók (1872)
Kassa polgármesterének 10 évi fizetése akkori értéken
A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont időszaki kiállítása az első ecsetvonásoktól a világhírnévig követi végig Munkácsy Mihály életét.
Története az árva asztalosinastól minden idők legjobban fizetett élő festőjéig igazán izgalmas, erről szól a kiállítás. A tárlatban az eredeti műtárgyak megjelenítette pillanatok közötti történéseket interaktív eszközök mesélik el. A 19. századi párizsi Salont, Munkácsy berobbanásának helyszínét például VR szemüvegen jelenítik meg.